Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Nowy numer

hmp 88sm

Szukaj na stronie

HMP Poleca

 

 

MARK KNOPFLER – Tracker

 

(2015 Mercury/Warner)
Autor: \m/\m/
markknopfler-universal m
Track list
1.     „Laughs and Jokes and Drinks and Smokes”
2.     „Basil”
3.     „River Towns”
4.     „Skydiver”
5.     „Mighty Man”
6.     „Broken Bones”
7.     „Long Cool Girl”
8.     „Lights of Taormina”
9.     „Silver Eagle”
10.  „Beryl”
11.  „Wherever I Go”
 
Lineup:
Mark Knopfler - gitary, terz guitar (2, 3, 5, 11 i „My Heart Has Never Changed”), mandolina (2)
Guy Fletcher - instrumenty klawiszowe
John McCusker - skrzypce, cytra
Glenn Worf - gitara basowa i kontrabas
Ian Thomas - instrumenty perkusyjne, tara (4)
Ruth Moody - śpiew (2, 4, 7, 11 i „My Heart Has Never Changed”)
Nigel Hitchcock - saksofon
Bruce Molsky - skrzypce (1, 5), gitara akustyczna (8), banjo („.38 Special”)
Phil Cunningham - akordeon (1, 5, i 8)
Mike McGoldrick - gitara tenorowa (1, 8)
Guy Fletcher - gitara basowa (1, 8), ukulele (4)
 
Zanim dotarła do mnie najnowsza płyta Marka Knopflera "Tracker", na FB znanego dziennikarza pojawił się dowcip, który nieco zmroził mi krew w żyłach. Szedł on m/w ten deseń: Co jest nudniejsze Mark Knopfler czy muzyka country? Odpowiedzią/puentą zaś było: Mark Knopfler, który gra country. A to nie jest niczym obcym dla Marka, dla mnie zaś byłoby to katorgą nie do zniesienia. A przez ten żart zacząłem mieć obawy, że Knopfler nowy krążek wypełnił właśnie taką muzyką. Groźba brzmiała realnie... Odkąd Mark rozwiązał Dire Straits konsekwentnie podąża swoją ścieżką. W jego świecie jest country ale główną domenę stanowią folk i blues, a dodatkami obok country jest rock, jazz i wiele innych muzycznych naleciałości. Tak też właśnie jest na nowej płycie. Ufff... Mark głównie opiera się na akustycznych brzmieniach, ale na "Tracker" nie ucieka od gitary elektrycznej, dzięki czemu słyszymy jakieś tam echa Dire Straits. Dźwięki i emocje oscylują wokół melancholii i zadumy. Jednak w wypadku nowego albumu nie przeistacza się to w smędzenie i przynudzanie - ba - raczej wyłapujemy nuty pozytywnego przesłania. Choć  zamykający album utwór, "Wherever I Go" (wykonanym wspólnie z folkową wokalistką Ruth Moody) można rozważyć w tej kategorii. Na "Tracker" trafiają też bardziej dynamiczne kawałki, jak chociażby rozpoczynający "Laughs And Jokes And Drinks And Smokes", gdzie przy akompaniamencie bluesowo-folkowym z rozbawieniem Mark przypomina swoje młodzieńcze lata. Knopfler po raz kolejny udowadnia, że oprócz talentu muzycznego ma niezły warsztat - niczym tytułowy tropiciel - jeśli chodzi o wyszukiwanie ciekawych tematów do opowiedzenia swojemu słuchaczowi. Pod tym względem moją uwagę zwróciły dwie kompozycje, obie dotykają literackiego świata. W "Basil" Mark przywołuje poetę Basila Buntinga, z którym zetknął się w czasach, gdy pracował w redakcji „Newcastle Evening Chronicle”. Natomiast w "Beryl" przypomina zmarłą kilka lat temu Beryl Bainbridge, jedną z ważniejszych postaci współczesnej literaturze angielskiej, która dopiero po śmierci doczekała się prestiżowej nagrody Booker Prize (czyli nie tylko u nas zaliczają takie wpadki). I żeby było jasne, dla mnie do tej pory - były i są - to osoby anonimowe. Jednak właśnie tacy artyści jak Mark Knopfler i ich postawa, powoduje, że taki człowiek jak ja chce uzupełnić swoją wiedzę. Nie będzie to łatwe, z Wikipedii wynika, że nasi animatorzy kultury to też ignoranci, dla nich te nazwiska także są praktycznie nieznane. Możemy więc zapomnieć o łatwo dostępnych tłumaczeniach Buntinga i Bainbridge. Nie śledzę z uwagą solowej twórczości Knopflera, zdecydowanie wolę to co robił w Dire Straits, jednak sesja "Tracker" to na pewno nie przynudzanie czy smędzenie przy country, wręcz podejrzewam, że to jeden z jaśniejszych momentów w karierze tego artysty.
\m/\m/ 

142_mag_baner5.png 138_mag_baner1.png 141_mag_baner4.png 144_mag_thefairyfolktour.jpg 140_mag_baner3.png 143_bogactwo_ascezy.jpg 139_mag_baner2.png

Goście

4897069
DzisiajDzisiaj7
WczorajWczoraj1330
Ten tydzieńTen tydzień2363
Ten miesiącTen miesiąc40724
WszystkieWszystkie4897069
3.235.145.108