Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Nowy numer

hmp 88sm

Szukaj na stronie

HMP Poleca

 

 

CESARIA EVORA - Greatest Hits

 

(2015 Sony)
Autor: \m/\m/
cesariaevora-greatesthits
Tracklista:
1. Sodade
2. Mãe Carinhosa
3. Mar De Canal
4. Ligereza
5. Perseguida
6. Velocidade
7. Sangue de Beirona
8. Mãe Africa
9. Carnaval de São Vicente
10. Sentimento
11. Petit Pays
12. Regresso
13. Avenida Marginal
14. Fada
15. Rotcha ‘Scribida
16. Um Pincelada
17. Nho Antone Escaderode
18.
Angola
19. Nutridinha
20. Ess Pais
 
Bosonogą divę z Wyspy Zielonego Przylądka do mojego domu sprowadziła - ponoć - moja lepsza połowa. No niestety lubi ona również takie melancholijne plumkanie. Z początku starałem się unikać sesji z Cesarią Evorą, ale z czasem przywykłem i nawet zacząłem nastawiać ucha. Spora część muzyki tej artystki to nostalgiczne i tęskne granie jednak przeplatane z dynamiczniejszymi i radosnymi piosenkami. Na początku zaliczałem Cesarie do wykonawców latynoskich, bardziej myśląc o Ameryce Łacińskiej. Dopiero po pewnym czasie odkryłem, że pieśniarka wywodzi się z innej kultury, afrykańskiej. To co zaś gra i śpiewa to kabowerdyjska muzyka. No cóż, równie egzotyczny rejon. Co najmniej bardzo blisko muzyki latynoskiej, akustyczna, kameralna, subtelna, mieszcząca się w szeroko pojętej etykiecie world music. Mnie zdecydowanie bardziej odpowiadają te porywające, a nawet karnawałowe piosenki, pokroju: "Mae Carinhosa", "Ligereza", "Velocidade", "Sangue De Beirona", "Mae Africa", "Carnaval De Sao Vicente" czy "Nho Antone Escaderode" Sporo tych rozrywkowych piosenek na "Greatest Hits". O dziwo, utwory - te bardziej nastrojowe - też nie tracą czasu aby zdobyć akceptację serca słuchacza. Wystarczy posłuchać chociażby "Sodade" czy "Mar De Canal". Wymieniłem raptem parę piosenek, a cały krążek zawiera dwadzieścia utworów i trudno nudzić się w którymkolwiek momencie tego albumu. Świadczy to o tym, że Cesaria Evora z dużym wyczuciem, klasą i umiejętnością, umie zróżnicować swój repertuar, tak aby ciągle utrzymać zainteresowanie swoją muzyką. No cóż, Cezaria miała niezwykle bogaty katalog, mocno oddziałujący na emocje i uczucia, zaś omawiany album to tylko jego niewielki wycinek. Niemniej zbiór ten w zupełności zaspokaja takich ignorantów jak ja, a zarazem jest dobry dla tych, którzy chcieliby zdecydować się na poznanie wszystkich dokonań Cesari Evory oraz dla tych, którzy doskonale znają karierę tej artystki.
\m/\m/

144_mag_thefairyfolktour.jpg 142_mag_baner5.png 138_mag_baner1.png 141_mag_baner4.png 140_mag_baner3.png 143_bogactwo_ascezy.jpg 139_mag_baner2.png

Goście

4897071
DzisiajDzisiaj9
WczorajWczoraj1330
Ten tydzieńTen tydzień2365
Ten miesiącTen miesiąc40726
WszystkieWszystkie4897071
3.235.145.108