Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Nowy numer

hmp 85sm

Szukaj na stronie

HMP Poleca

lamb of god kreatorpw m

crystal viperbs m

beast in blackpw m

helliconx metal festival 2023nwpskx m

helstarbs m

soilwork i kataklysmpw m

metal hammer festival 2023knl m

hard rock heroes festival 2023 1nwpskx m

blind guardian plakatnwpskx m

DESTROYERS - Dziewięć kręgów zła

 

(2020 Putrid Cult)
Autor: Wojciech Chamryk
 

destroyers-dziewieckregowzla s 

Tracklist:
1. Zemsta roninów                     
2. Jeszcze gorsi                         
3. Noc lubieżnych ciał                
4. Czarna śmierć                        
5. Wszetecznica                         
6. Krwawa hrabina                     
7. Bal                
8. Dziewięć kręgów zła
                   
Z powrotami bywa różnie. Niestety znaczna ich część kończy się mniejszym lub większym rozczarowaniem, a niekiedy nawet totalnym blamażem. Na szczęście w przypadku Destroyers nie ma o takiej sytuacji mowy. Bytomska formacja (istniejąca  blisko 10 lat do roku 1994, reaktywowana przed dwoma laty) powróciła z długiego niebytu w pełni formy. Potwierdziły to koncerty, celebrujące 30-lecie wydania debiutanckiego albumu „Noc królowej żądzy”, a teraz zespół nagrał nową płytę. „Dziewięć kręgów zła” zachwyci starych fanów Destroyers, bowiem brzmi tak, jakby ukazała się rok czy dwa po debiucie, a nie w roku 2020. I to w sytuacji, gdy z dawnych muzyków pozostali w składzie tylko Marek Łoza i Wojciech Szyszko, bo reszta to zaciąg z ostatnich lat czy nawet miesięcy, jeśli chodzi o stołek perkusisty. Tymczasem Destroyers, niczym za najlepszych lat, proponują siarczysty thrash, doprawiony szczyptą tradycyjnego metalu i jedynym w swoim rodzaju głosem lidera. Tu nie ma innej opcji, ten zespół albo się uwielbia, albo nienawidzi. „Zemsta Roninów” na początek to dobry numer, szybki i melodyjny, a dobre wrażenie podtrzymuje  następny w kolejności „Jeszcze gorsi”, czyli kontynuacja „Złych” z debiutanckiego LP. Tradycyjną dla zespołu tematykę tekstów znajdujemy w „Nocy lubieżnych ciał”, „Wszetecznicy” i „Balu”, utworach od strony muzycznej intensywnych, dopracowanych i bardzo dynamicznych, chociaż niepozbawionych przy tym melodii – jeśli ktoś zdzierał kiedyś „Noc królowej żądzy” na winylu bądź na taśmie, to raczej się od nich nie oderwie. „Czarna śmierć” i „Krwawa hrabina” są bardziej mroczne, więcej w nich chóralnych partii wokalnych i specyficznego klimatu. Jednak pod tym względem jeszcze bardziej wyróżnia się finałowy utwór tytułowy – zróżnicowany w warstwie instrumentalnej, poprzedzony wstępem i zakończony akustycznym outro, łączący thrash z patentami NWOBHM, dopełniony drapieżnym, ostrym głosem Łozy. Dominik Dudała i Tomasz Owczarek pewnie nie unikną porównań z Adamem Słomkowskim czy Waldemarem Lukoszkiem, ale śmiem twierdzić, że takiego gitarowego duetu Destroyers jeszcze nie mieli, a i nowy perkusista Łukasz Szpak też nie odstaje poziomem od reszty składu, co potwiedza choćby w „Balu”. Aż dziwne, że firmuje tę płytę undergroundowa firma Putrid Cult, ale może to i lepiej, bo dzięki temu „Dziewięć kręgów zła” na pewno dotrze do wszystkich zainteresowanych.
(6/6)
Wojciech Chamryk
143_mag_baner6.jpg 142_mag_baner5.png 138_mag_baner1.png 141_mag_baner4.png 140_mag_baner3.png 144_mag_158x600px_72_dpi.jpg 139_mag_baner2.png

Goście

4227965
DzisiajDzisiaj956
WczorajWczoraj2363
Ten tydzieńTen tydzień7099
Ten miesiącTen miesiąc18245
WszystkieWszystkie4227965
44.212.99.248