Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Nowy numer

hmp 87sm

Szukaj na stronie

HMP Poleca

plakat veleslarva m

tormentorva m

ŁUKASZ DRAPAŁA & CHEVY - 40/70 Gintrowski

 

(2021 Self-Released)
Autor: Wojciech Chamryk
 
lukaszdraplachevy-40-70gintrowski s 
Tracklist:
Posiłek (tekst Jacek Kaczmarski, muzyka Przemysław Gintrowski)
A my nie chcemy uciekać stąd (tekst Jacek Kaczmarski, muzyka Przemysław Gintrowski)
Dylemat (tekst Jacek Kaczmarski, muzyka Zbigniew Łapiński)
Tylko kołysanka (tekst Justyna Holm , muzyka Przemysław Gintrowski)
Dzieci Hioba (tekst Jacek Kaczmarski, muzyka Zbigniew Łapiński)
Przyjaciele, których nie miałem (tekst Krzysztof Maria Sieniawski, muzyka Przemysław Gintrowski)
Gdy tak siedzimy (tekst Leszek Szaruga, muzyka Przemysław Gintrowski)
Karol Levittoux (tekst Jerzy Czech, muzyka Przemysław Gintrowski)
Zapałki (tekst Bogdan Olewicz, muzyka Przemysław Gintrowski)
                     
Lineup:
Łukasz Drapała - wokal
Tomek Jóźwiak - gitary
Maciej Cierlecki - bas, klawisze, ukulele
                   
Goście:
Tomasz Nawrocki - perkusja
Julia Gintrowska - wokal (4)
Viktoriia Korol - wokal (9), chórki (1, 2, 3, 5, 6, 7)
Joanna Fuczko - chórki (1, 2, 3, 5, 6, 7)
Jarosław Chilkiewicz - gitara solo (5)
Marek Szul - gitara solo (4)
Jakub Wiśniewski - gitara solo (4)
Łukasz Dołęga - chórki (2)
Grzegorz Zawiliński - chórki (2)
                      
Przemysław Gintrowski (1951-2012) to legendarny bard „Solidarności“, kompozytor i artysta znany z wieloletniej działalności solowej oraz bardzo owocnej współpracy z Jackiem Kaczmarskim i Zbigniewem Łapińskim. 21 grudnia ubiegłego roku skończyłby 70 lat, z kolei osiem dni wcześniej minęła 40 rocznica wprowadzenia stanu wojennego, co wyjaśnia liczby z widniejącego wyżej tytułu. Owa płyta to hołd złożony tej wybitnej postaci przez wokalistę Chemii Łukasza Drapałę wraz z kolegami z zespołu Chevy oraz zaproszonymi gościmi. Młodzi muzycy podeszli jednak do tematu z pewną swobodą, przedstawiając te zwykle akustyczne, poetyckie utwory w mocnych, rockowych aranżacjach, a do tego dopełniając siedem kompozycji Gintrowskiego dwiema duetu Kaczmarski/Łapiński. Efekt końcowy tych zabiegów jest bardzo udany, bo mamy tu spojrzenie na znane od lat kompozycje z zupełnie innej strony – nic dziwnego, że „40/70 Gintrowski” objęła patronatem żona artysty Agnieszka Gintrowska, a jego córka Julia Gintrowska śpiewa w przejmującej „Kołysance“. Kobiece głosy mamy też w „Przyjaciołach, których nie miałem“ i kilku innych utworach, z pierwszoplanową rolą Viktorii Korol w finale „Zapałkek“, co też jest ciekawym zabiegiem, bo jednak powszechnie kojarzymy te utwory z męskimi wokalami. Łukasz Drapała wypada zresztą w tym repertuarze znakomicie, szczególnie w dramatycznym „A my nie chcemy uciekać stąd“ oraz nieco lżejszych „Dzieciach Hioba“. Ciekawostką jest z kolei „Dylemat“ z jakby rapowaną melodeklamacją (wpływy Kazika) oraz nowczesnym rytmem, dopełnionym odniesieniami do jazzu. Generalnie powstała bardzo ciekawa, warta uwagi płyta, która może sprawić, że po ponadczasową twórczość Gintrowskiego sięgną też młodzi ludzie. Gintrowski nigdy zresztą nie krył swej sympatii do rocka, przyszło mu przecież dorastać w przełomowych dla niego latach 60. i 70., tak więc myślę, że przyjąłby ten album z pełnym ukontentowaniem.
(5/6)
Wojciech Chamryk
142_mag_baner5.png 138_mag_baner1.png 141_mag_baner4.png 144_mag_thefairyfolktour.jpg 140_mag_baner3.png 143_bogactwo_ascezy.jpg 139_mag_baner2.png

Goście

4780969
DzisiajDzisiaj480
WczorajWczoraj881
Ten tydzieńTen tydzień480
Ten miesiącTen miesiąc17122
WszystkieWszystkie4780969
44.197.101.251