Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Nowy numer

hmp 84sm

Szukaj na stronie

HMP Poleca

skowytgb m

alter bridge plakat m

strider m

accept nowa datadaw m

 

25 Summer Jazz Festival - Kraków - 3.07.2020-15.08.2020

 

25 Summer Jazz Festival - Kraków - 3 lipca 2020 - 15 sierpnia 2020
Kiedy zaczynały się przygotowania do srebrnego jubileuszu Summer Jazz Festival nikt nie mógł przewidzieć tego co wydarzy się na świecie z nadejściem 2020 roku. Epidemia koronawirusa doprowadziła do największej fali odwołanych koncertów, festiwali i innych imprez masowych. Na szczęście Kraków to wyjątkowe miasto pełne wyjątkowych ludzi. To do Krakowa rok do roku zjeżdżają gwiazdy polskiego i światowego jazzu by grać i chłonąć atmosferę miasta, a wraz z nimi dziesiątki tysięcy ludzi, którzy przychodzą na koncerty i nie ważne, czy odbywają się one w środku upalnego dnia, czy na środku zlanego deszczem Rynku Głównego.
Jedną z tych wyjątkowych postaci Krakowa jest niewątpliwie organizator festiwalu Witold Wnuk, który wraz z załogą zorganizował bodajże jedyny tak duży festiwal w Polsce w czasach walki z koronawirusem. Jubileuszowa, 25 edycja festiwalu trwała 6 tygodni, a w dniach od 3 lipca do 15 sierpnia zorganizowano 100 koncertów. Oczywiście wszystkie w reżimie sanitarnym i z zastosowaniem obowiązujących zasad.
25sjfk b
Każdego roku festiwal rozpoczynała Niedziela Nowoorleańska, która była prawdziwym świętem jazzu tradycyjnego i gromadziła tysiące osób na Rynku Głównym. Tym razem względy bezpieczeństwa spowodowały, że przeniesiono ją z 4 lipca na 9 sierpnia, więc prawie na sam koniec festiwalu. Głównymi miejscami koncertów jak co roku były Piwnica pod Baranami, Dziedziniec Pałacu pod Baranami oraz Harris Piano Jazz Bar. Wykonawców festiwalu gościły również Scena Młodych w Pracowni pod Baranami, Piec Art i Alchemia, a koncerty specjalne odbyły się w Kijów Centrum, Muzeum Manggha i ICE Kraków. Summer Jazz Festival ma to do siebie, że zaproszony gwiazdozbiór to przedstawiciele różnych gatunków jazzu i każdy miłośnik tej muzyki znajdzie tu coś dla siebie.
                                             
Należy odnotować w tym roku powrót na imprezę tytułu honorowego artysty festiwalowego tj. Artist In Residence. Podczas 25 Summer Jazz Festival tytuł ten otrzymał Dominik Wania, pianista, który wystąpił podczas sześciu różnych koncertów. Oprócz swojego recitalu w Piec Art 11 lipca, zagrał również w Piwnicy pod Baranami 15 lipca z saksofonistą Andrzejem Olejniczakiem, 19 lipca z wokalistą Jorgosem Skoliasem, a 23 lipca z wokalistą Markiem Bałatą. Ponadto w Harris Piano Jazz Bar 8 lipca z Yarosh Organ Trio i 12 lipca jako Kochan/Wania/Pruchnal Trio z saksofonistą Bartkiem Prucnalem i perkusistą Jackiem Kochanem.
                          
Podczas całego festiwalu niemal codziennie odbywał się koncert wspaniałości jazzu, oglądaliśmy m.in. takie gwiazdy jak: Aga Zaryan z Szymonem Miką, Wojciech Karolak Trio, Kwartet Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Marek Napiórkowski Band, Dorota Miśkiewicz, Stanisław Sojka, Krystyna Prońko, Adam Bałdych czy Marek Bałata. Oprócz tego wiele wyjątkowych zespołów. Poniżej kilka występów nieco szerzej opisanych, nie mniej wyjątkowych od innych, ale ważniejszych dla nas.
                          
9 lipca w Piwnicy pod Baranami wystąpił Krzysztof Ścierański Band, któremu towarzyszyli Grzegorz Górkiewicz na instrumentach klawiszowych, Marcin Ścierański na perkusji oraz Waldemar Gołębski na EVI. Grzegorz Górkiewicz od 35 lat muzyk zespołu Skaldowie, rzadko widywany jest ostatnio na jazzowych scenach i był to tylko jeden z powodów dla których warto zobaczyć ten koncert. Drugi powód to rewelacyjny Krzysztof Ścierański, który ponownie już dzień później w składzie Little Egoists Marka Stryszowskiego zaprezentował się na scenie Piwnicy. Stryszowski to jedna z ikon krakowskiego jazzu, który stworzył projekt Little Egoists ponad 30 lat temu, a jego muzyka to połączenie nurtu World Music z jazzowo-rockowymi brzmieniami. Marek Stryszowski pojawił się na scenie w obecności wspaniałych muzyków. Razem z nim wystapili: Sebastian Bernatowicz (piano), Tomasz Grochot (perkusja), Rasm Al-Mashan (wokal) oraz wspomniany już Krzysztof Ścierański.
                    
Cztery koncerty zagrał dla swoich fanów Andrzej Olejniczak. Wystąpił najpierw 14 lipca w Harris Piano Jazz Bar z Organ Spot Trio, dzień później w Piwnicy pod Baranami z Trio Dominika Wani, a w dniach 16-17 lipca w Jazz Clubie U Muniaka. Podczas ostatnich dwóch występów towarzyszyli mu Sławomir Pezda (trąbka), Mateusz Gawęda (piano), Alan Wykpisz (kontrabas) i Grzegorz Pałka (perkusja).
                          
29 lipca w Harris Piano Jazz Bar wystąpił Silvan Joray, niespełna 25 letni szwajcarski gitarzysta, laureat nagrody specjalnej 3 edycji prestiżowego Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Gitarowego im. Jarka Śmietany. Na scenie towarzyszyli mu Maksymilian Olszewski – perkusja i Tymon Trąbczyński na kontrabasie.
                      
Trudny wybór koncertowy mieli miłośnicy festiwalu 30 lipca. Jeżeli ktoś dobrze zapoznał się z harmonogramem, mógł być i na występie Krzesimira Dębskiego z Tadeuszem Sudnikiem w Piwnicy pod Baranami i na koncercie Electric Shepard Marka Stryszowskiego w Harrisie. My wybraliśmy Electric Shepard - otrzymaliśmy potężną dawkę fantastycznej muzyki i poczucia humoru.
Ponadto tego też dnia krakowscy jazzmani i melomani, pod wodzą Witolda Wnuka, zagrali w hołdzie Tomaszowi Stańko, w 2 rocznicę jego śmierci. Pod jazzowym barankiem spotkali się Marcin Ślusarczyk (leading sax), Tomek Kupiec (kontrabas), Ryszard Krawczuk (sax), Janusz Nowak, Aldo Joshua i Marek Michalak (puzony), Paweł Tomaszewski (akordeon).
                              
Innym wyjątkowym wydarzeniem zapowiadanym w Piwnicy pod Baranami był koncert muzyków związanych z Laboratorium. Niestety Janusz Grzywacz ze względów zdrowotnych musiał zawiesić działalność koncertową i zespół Laboratorium wystąpił 31 lipca pod nazwą Lab-Family. W składzie Krzysztof i Marcin Ścierańscy, Marek Stryszowski, Marek Raduli z gościnnym występem flecistki Aleksandry Dudziak rodzina Laboratorium zabrała nas w magiczną podróż, w czasie której niespodziewanie na scenie pojawił się również Krzesimir Dębski, improwizując z Krzysztofem Ścierańskim (powiało duchem String Connection).
                            
Podczas kiedy w Muzeum Manggha 2 sierpnia Urszula Dudziak czarowała publiczność wraz z Łukaszem Poprawskim, Robertem Cichym, Krzysztofem Pacanem, Janem Smoczyńskim i Tomaszem Torresem, w Harris Piano Jazz Bar miał miejsce występ AMC Trio. Bardzo kameralny koncert dla niewielkiej publiczności, zagłębiającej się w subtelne dźwięki grane przez trio, a raczej tym razem kwartet w składzie Peter Adamkovic (piano), Martrin Marincak (bass) i Stanislav Cvanciger (bębny) i gościnnie Samuel Marinćak (gitara). AMC Trio obecne jest na scenie jazzowej od 20 lat i w swojej karierze zanotowało występy z artystami takimi jak Randy Brecker, Philip Catherine, Bill Evans, Ulf Wakenius, Mark Whitfield, Michael Stewart czy Regina Carter. 4 sierpnia część klubową koncertów zakończył w Harrisie występ zespołu w składzie Mateusz Pałka, Piotr Południak i Patryk Dobosz.
                
Kolejne dni to już wyłącznie wydarzenia specjalne. Pierwszym z nich był 7 sierpnia w Muzeum Manggha koncert, który początkowo miał odbyć się pod nazwą Friends: Music Of Jarek Śmietana, z takimi muzykami jak Adam Czerwiński, Antoni Dębski, Wojciech Karolak, Piotr Baron, Marek Napiórkowski. Ostatecznie gwiazdą wieczoru został Nigel Kennedy, który z Kolegami (Jakub Mizeracki, Tomek Grochot, Tomek Nowak, Joachim Mencel, Tomasz Kupiec) zagrał utwory ze swojego repertuaru, a także z repertuaru Jarka Śmietany i Jimmiego Hndrixa.     
W Kijów Centrum 8 sierpnia miał miejsce fantastyczny występ legendarnego perkusisty Billy Cobhama, który ma w przeszłości zapisane występy z Horace Silverem, Milesem Davisem, Johnem Scofieldem, Santaną, Johnem Abercrombie, Randy i Michaelem Breckerami, Johnem McLaughlinem i Mahavishnu Orchestra. Wraz z nim z projektem Fusion Night tego dnia zagrali Adam Bałdych (skrzypce) i Vladislav Sendecki (piano) i Linley Marthe (bass).
                        
Kolejnego dnia przyszedł czas na tradycyjne wydarzenie Summer Jazz Festiwal. 9 sierpnia na Rynku Głównym w Krakowie miała miejsce nietypowa Niedziela Nowoorleańska. Tym razem święto jazzu tradycyjnego, w mniej hucznej niż zazwyczaj atmosferze, na scenie pod Ratuszem zgromadziło słuchaczy, którzy z maseczkami na twarzy mogli posłuchać Jazz Band Ball Orchestra. Poza tym w trakcie niedzielnego popołudnia pod klubem Harris zagrał Beale Street Band, a Boba Jazz Band pod Kurantem. Przyznano również nagrodę specjalną festiwalu Jazzowego Baranka, która od 2001 roku przyznawana jest wybitnym artystom jazzowym związanym z historią jazzu w Krakowie i Piwnicy pod Baranami. W 2020 roku jej laureatem został Marek Michalak.
                      
15 sierpnia festiwal miał swój finał w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Na zakończenie zagrali Adam Makowicz i Leszek Możdżer. Niesamowity koncert dwóch znakomitości składał się z ich solowych recitali i wspólnego występu. Na uwagę zasługuje fragment koncertu podczas którego Leszek Możdżer zagrał Grande Valse Brillante pamięci zmarłej dzień wcześniej wielkiej Ewy Demarczyk.
Po koncercie odbyła się konferencja prasowa z okazji wydania przez PWM książki Witolda Wnuka „Jazz w Piwnicy pod Baranami – 25 lat Summer Jazz Festival Kraków”. Książka ta zamyka pierwsze ćwierćwiecze festiwalu, a już za rok kolejne gwiazdy zjadą do Krakowa i zacznie powstawać materiał do kolejnej książki. Mam nadzieję, że nie będzie to kolejny festiwal w czasach pandemii i wszędzie królował będzie tylko jazz i wspaniała atmosfera tworzona przez wyjątkowych ludzi, w tym wyjątkowym mieście jakim jest Kraków.
                    
Małgorzata "Margit" Bilicka, Marcin "Crowbar" Bilicki
141_case_2.png 142_case_1.png 144_mag_158x600px_72_dpi.jpg

Goście

4097446
DzisiajDzisiaj2331
WczorajWczoraj4532
Ten tydzieńTen tydzień17644
Ten miesiącTen miesiąc11747
WszystkieWszystkie4097446
44.201.99.222