Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Nowy numer

hmp 79sm

Szukaj na stronie

HMP Poleca

open park m

legendy metaluiuy m

katatoniaaak 2 m

accept posterb1yyy m

helloween i hammerfallzzz m

vdgg plakat nowe daty m

steelpanther 2022pol m

 

Festiwal Wacken Open Air 2020, 30 VII – 1 VIII 2020 - Zapowiedź

                         
Jeszcze 10 lat temu W:O:A było największym metalowym festiwalem w Europie i w zasadzie żaden nie mógł się z podhamburską imprezą równać. Dziś tego rodzaju imprez jest coraz więcej... ale Wacken Open Air wciąż tylko jeden. Rozmachem trudno mu dorównać, a palmy pierwszeństwa nikt mu nie odbierze. Pierwsza edycja odbyła się 1990 roku, trwała całe dwa dni i zagrało na niej... sześć zespołów.
Co ciekawe, mieszkańcy miasteczka Wacken nie kryli swoich obaw związanych z najazdem metalowców. Już w następnym roku w logo festiwalu pojawiła się czaszka krowy, zwierzaka, którego nie sposób nie spotkać na pastwiskach rozciągających się w gminie Wacken. Do dziś jest ona nierozerwalnym motywem imprezy i występuje na wszystkich gadżetach związanych z festiwalem. Tegoroczna edycja okraszona jest azteckim layoutem. Podczas gdy od kilku lat przy każdej edycji pojawia się już jakiś graficzny motyw przewodni, tym razem organizatorzy postanowili potraktować go naprawdę szeroko. Spodziewam się inwazji azteckim motywów na tostach, kubkach od piwa i pelerynach przeciwdeszczowych.
                    
Jedną z głównych gwiazd tegorocznej edycji jest Judas Priest, który obchodzi 50-lecie istnienia. Dotychczas tego rodzaju rocznice świętowały kapele z kręgu klasycznego czy prog rocka – pojawienie się w tej roli klasyka heavy metalu otworzy nową erę przeżywania tej muzyki. Tylko o 10 lat krótszą rocznicę będzie świętował... Grave Digger, który przygotuje na deski W:O:A specjalny show. Jubileusz, z tym że 35-letni, będzie też obchodził Dirkschneider. Zarzekał się, że kończy z graniem numerów Accept – to zapewne jednak acceptowe numery usłyszymy podczas tegorocznej edycji. Na szczęście nie zabraknie też utworów solowego U.D.O.. Zespół Udo wystąpi wspomagany – jak kilka lat wcześniej - wojskową orkiestrą. Największym zaś magnesem tegorocznego W:O:A jest zespół, którego reaktywacji chyba nikt się nie spodziewał – Mercyful Fate. W roli gwiazdy wystąpi też Amon Amarth, który, dopóki nie zaczął grać „heavymetalowego death metalu”, mógł tylko pomarzyć o takim statusie. Oczywiście spodziewamy się potężnego show, do którego już nas Szwedzi przyzwyczaili. Na pewno warto będzie się wybrać na Avatarium – nawet jeśli nie jesteście miłośnikami ich studyjnej działalności – docenicie ich jako muzyków koncertowych. Zabawa muzyką i improwizacja w świecie metalu nie jest szczególnie popularna, a doomowa ekipa uczyniła z niej swój znak rozpoznawczy. Ciekawostką będą też klasyki hard rocka lat 80. - Cinderella i L.A. Guns, która zagrają na W:O:A po raz pierwszy. Cieszymy się też, że w składzie znalazł się Evergrey, który w zeszłym roku przyjechał na festiwal, ale nie zagrał z powodu alarmu burzowego.
                          
Obecnie skład XXXI edycji wygląda tak:
                      
Annihilator
As I Lay Dying
ASP
At The Gates
Slaughter Of The Soul Show
Attic
Avantasia
Avatarium
Beast In Black
Belzebubs
Blechblos’n
Bokassa
Borknagar
Brothers of Metal
Burgerkill
Butcher Babies
Bülent & die Metal-Angels
Cemican
Cinderella's Tom Keifer
Danko Jones
Dawn of Disease
Death Angel
Devin Townsend
Diary of Dreams
Die beschissenen Sechs
Dirkschneider
Exclusive Metal Heart 35th Anniversary Show
Dope
Dropkick Murphys
Einherjer
Evergrey
Fateful Finality
Fever 333
Fields Of The Nephilim
Freedom Call
Gluecifer
Grailknights
Grave Digger 40th Anniversary Show
Grimner
Haggar
Hate
Helrunar
Hypocrisy
Imperium Dekadenz
Implore
In Extremo
Indian Nightmare
Infected Rain
J.B.O.
Special Frühschoppen Show
Judas Priest 50 Heavy Metal Years
Kadavar
Kampfar
Kissin' Dynamite
L.A. Guns
Lacuna Coil
Loudness
Lucifer
Mad Max
Mambo Kurt
Marduk Special 30th Anniversary Show
Me And That Man
Mercyful Fate
Michael Monroe
Mister Misery
Mork
Nasty
Neaera
Nervosa
New Model Army
Nothgard
Nytt Land
Onslaught
Oomph!
Orden Ogan
Overkill
Perturbator
Pestilence
Rectal Smegma
ROME
Rotting Christ
Russkaja
Sacred Reich
Saltatio Mortis
Sick Of It All
Slipknot
Sodom Agent Orange Show
Static-X
Stratovarius
Suicidal Angels
Surgical Strike
Svartidauði
Tarja
The Other
The Rise Of Mictlan
The Spirit
The Wildhearts
Therapy?
Thundermother
Tri State Corner
Tribulation
Turilli / Lione Rhapsody
U.D.O. feat. Musikkorps der Bundeswehr
Unleash The Archers
Valhalore
Van Canto
Venom
Verheerer
Visions of Atlantis
Vomitory
Vulture
Wacken Firefighters
Wednesday 13
While She Sleeps
Wind Rose
Wolves in the Throne Room
Wormrot
                        
Mamy ibecnie liczy prawie 120 nazw, być może zestaw się jeszcze trochę powiększy, ponieważ festiwal zazwyczaj zapowiada około 130 zespołów. Skład tegorocznej edycji można śledzić pod linkiem:
Z pewnością kapele wystąpią na siedmiu scenach, dwóch największych - Faster Stage, Harder Stage, mniejszej Lauder Stage, podwójnej, grającej naprzemiennie W.E.T Stage, Headbanger Stage, uruchomionej w zeszłym roku History Stage oraz najmniejszych - Wackinger Stage, Wasteland Stage, Beergarden Stage.
                          
Wacken Open Air ostatnimi laty gromadził publiczność rzędu 85 000 osób. Cała infrastruktura jest świetnie przygotowana, od wielkich pól namiotowych (z alejkami nazwanymi na cześć znanych zespołów), przez setki toalet, wodopojów z pitną wodą, punktów gastronomicznych, ogródków piwnych po stoiska z płytami i koszulkami. W zeszłym roku uruchomiono też sklep Metal Kaufland na terenie festiwalu. Jak co roku będzie można też wziąć udział w dodatkowych atrakcjach typu Metal Yoga, Karaoke Till Death czy Slam Battle.
Sam festiwal słynie także ze sprzedaży nawet najbardziej wymyślnych gadżetów ze swoim logo – od namiotów, przez tostery, zestawy turystyczne po ręczniki. Impreza jest doskonale zorganizowana, a samo miasteczko Wacken – na co dzień spokojna miejscowość z jedną dużą ulicą, marketem, cmentarzem i kościołem – zamienia się na tydzień w prawdziwą stolicę metalu.
                            
Strona festiwalu: www.wacken.com
                      
Tekst - Katarzyna „Strati” Mikosz
142_sepultura158x600.gif 141_evil158x600.gif 140_fatum-158x600-singiel.png

Goście

3661493
DzisiajDzisiaj106
WczorajWczoraj881
Ten tydzieńTen tydzień4113
Ten miesiącTen miesiąc14916
WszystkieWszystkie3661493
3.236.23.193