Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Nowy numer

hmp 70sm

Szukaj na stronie

HMP Poleca

non iron new poster m

mrpollack plakat m

trium partium metallum tour 2019 plakat m

satan plakatk m

uriah heep plakatk m

laibach plakatk m

xhaken plakat m

the australian pink floyd show 2019 posterb1 m

turboplakat m

hell over hammaburg flyer august m

riversideplakat m 

kamelotplakat m

overkill plakatk m

korpiklaani plakatk m

voodoo plakat new m

bloodbound plakat m

udo plakat m

hellicon metal festival ii m

vicious rumorseurope2019s m

battle beast plakatk m

kit 2019k m

 

ARTUR ANDRUS - Sokratesa 18

 

(2018 Mystic)
Autor: \m/\m/
 
artur andrus sokratesa 18 m
 
Tracklist:
Bez katarynek
Babka w czapce
Przy kościele Santa Croce
Ciocia w gablocie (duet z Dorotą Miśkiewicz)
Stargard in the night
Szopka d-moll op. 66
Od Jokohamy do Fujisawy
A jak patrzy się z Przehyby
Szybciej, wyżej, mocniej
Sokratesa 18
Leszku, synu Kazimierza
Trzeba mieć specjalną skrzynkę (duet z Czesławem Mozilem)
Szopka d-moll op. 66 (wersja instrumentalna)
      
Co prawda Pan Artur Andrus nie uprawia poezji, a raczej pisze wiersze satyryczne ale jego posługiwanie się słowem ojczystym wzbudza we mnie przeogromny podziw. Chciałbym jak on, z taką łatwością  i lekkością fechtować językiem i piórem, a w dodatku sypać wysublimowanym dowcipem, który wzbudza uśmiech ale również refleksje, będące często niepozbawione goryczy. Oprócz mistrzowskiego władania językiem polskim, Pan Andrus ma jednocześnie niezwykły zmysł obserwacyjny oraz łatwość - wręcz felietonowego - relacjonowania wszelkich epizodów. W dodatku, jak sam nieraz o tym wspomina, ma niepohamowaną chęć na wygłupy, czym wzbudza swój, jak innych entuzjazm. Jednak w odróżnieniu do poprzedniej płyty Pana Artura ("Cyniczne córy Zurychu") "Sokratesa 18" ma zdecydowanie mniej frywolności, a stanowczo więcej wspomnianej zadumy, pewnego smutku i kontemplacji. Mam nadzieję, że tę atencję do wymędrkowanego słowa przez literata Artura Andrusa podzielają również inni. W sumie każdy, dosłownie każdy, może zachwycić się jego poezją. Dlatego zachęcam najpierw do przeczytania wszystkich wierszy, które znalazły się w książeczce dołączonej do płyty, a szczególnie wprowadzeń do tych rymowanek. Po pełnym przeczytaniu słuchanie albumu ma już zupełnie inny wymiar. Samo czytanie umilane jest znakomitymi grafikami autorstwa Jaśminy Parkity. Nie inaczej jest z samą muzyką, za którą w głównej mierze odpowiedzialny jest bardzo uzdolniony Łukasz Borowiecki. Ogólnie dopasowana jest ona do tekstów, a także do kabaretowej formuły, w której oprócz inspiracji dancingowo-parkietowo-festiwalowych odnajdziemy naleciałości rock'n'rollowe, latynoskie, folklorystyczne, jazzowe oraz te znane z muzyki klasycznej. Niepodważalnie niesie ona  wartości rozrywkowe ale dodatkowo jest wysmakowana, wartościowa, po prostu ma klasę. Dotyczy się to warstwy konceptualnej oraz tej wykonawczej. Łukasz Borowiecki  dobrał również muzyków, którzy nagrali całość materiału. W tym wypadku uczyniło to również znakomicie. Generalnie "Sokratesa 18" to całościowo bardzo udany album, dopasowany pod względem muzycznym, lirycznym i graficznym. Można pokusić się o stwierdzenie, że jest to najbardziej dojrzały krążek Pana Artura Andrusa. Z pewnością pokazuje trochę inna jego stronę. Jednak trzeba pamiętać, że jest to ciągle wydawnictwo satyryczne. Bardzo dobre wydawnictwo, które z pewnością utrzyma zainteresowanie starych fanów oraz zdobędzie rzeszę nowych zwolenników.
(5/6)
\m/\m/

116_accept_158x600px_eu.gif 123_overkill_158x600px_eu.gif 125_avantasia_158x600px_eu.gif 126_aenimus_158x600px_eu.jpg 124_metalchurch_158x600px_eu.gif 123_bib_158x600px_eu.gif

Goście

1784122
DzisiajDzisiaj876
WczorajWczoraj3181
Ten tydzieńTen tydzień876
Ten miesiącTen miesiąc47110
WszystkieWszystkie1784122
18.212.206.217

the iron maidens plakatk m

godsmack 2019 poster m

king crimson 2019 ebiuletyn m

mystic festivalk m

wehrmacht plakat m

queensryche plakat m

black silesia open air festival iv m

protector plakat m

 

sacred reichs m