Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Nowy numer

hmp 72sm

Szukaj na stronie

HMP Poleca

retrospective trasa pl m

ram plakatx m

riversidezyx m

dog eat dog 2019 abk fall instastory posterzyx m

female metal voices festival vol4 plakat m

psychotic waltz plakatx m

protector plakat m

mh plakat b

mortis plakat m

praying mantis plakat m

hitten plakatz m

true thrash fest m

ghost plakatz m

sacred reichs m

sacred reich plakatc m

alterbridge posterb1zyx m

exumer plakat m

voivod plakatzyx m

metalowa-wigilia-2019-web-posterzyx m

deeppurple-poster m

dreamtheater-poster m

rhapsodyoffire-posterb1 m

hammerfall posterb1 m

lamb of god i kreator plakat m

mystic festival 2020 m

NON VIOLENT COMMUNICATION - Obserwacje

 

(Audio Cave 2019)
Autor: Wojciech Chamryk
 
non-violent-communication-obserwacje s
Tracklist:
1. Lubaczówka
2. Kosma
3. Meteory
4. Dogoni
           
Lineup:
Rafał Wawszkiewicz – saksofon
Łukasz Lembas – bas
Michał Głowacki – elektronika
Arek Lerch – perkusja 
          
„Obserwacje” to debiutancki album kwartetu Non Violent Communication, w skrócie NVC.
W żadnym razie nie tworzą go jednak nowicjusze, ale doświadczeni muzycy, znani choćby z So Slow czy Merkabah, czyli grup utożsamianych z awangardowym, często improwizowanym graniem. Równie nieoczywista jest propozycja ich najnowszego projektu, idącego jeszcze bardziej w stronę muzyki improwizowanej, dalekiej od aranżacyjnych ustaleń. Dlatego „Obserwacje” zostały nagrane raptem jednego dnia w lipcu ubiegłego roku: muzycy weszli do studia Mustache Ministry bez żadnych ustaleń, mając tylko bardzo ogólne zarysy poszczególnych kompozycji, a cała reszta rodziła się już na żywo. Punktem wyjścia była tu jazzowa swoboda, ale nie jest to w żadnym razie jazz w czystej postaci, ale wzbogacony o psychodeliczne czy transowe odloty instrumentalny, improwizowany rock. Niedaleko mu w sumie do wizji współczesnych wcieleń King Crimson („Lubaczówka” z wejściami saksofonu i hipnotycznymi partiami rytmicznymi), ale nie da się też uciec od skojarzeń z free jazzem („Meteory”) czy w nieoczywisty sposób ujmowaną psychodelią („Dogoni”). Wszystko to długie, rozbudowane utwory, trwające 10-13 minut, ale słucha się ich tak, jakby były co najmniej o połowę krótsze, bowiem nie ma w nich ani jednego nietrafionego dźwięku, wszystko zazębia się tu idealnie, tworząc jedyne w swoim rodzaju połączenie. Nikt też nie wysuwa się na plan pierwszy: saksofon jest tu teoretycznie instrumentem solowym, ale często też oddaje miejsce innym instrumentom, wycofując się na dalszy plan. Czwarty utwór jest za to zdecydowanie krótszy, bowiem „Kosma” nie trwa nawet ośmiu minut. I chociaż powstał do niego efektowny od strony wizualnej teledysk, to nie ma tu mowy o jakimś złagodzonym, mniej ambitnym graniu, bo to intensywny, równie urozmaicony jak pozostałe, numer z saksofonowymi odjazdami i mrocznym klimatem. Zespół zapowiada koncerty promujące „Obserwacje”, na których nie zamierza tylko odgrywać zawartych nań kompozycji, traktując je jako punkt wyjścia do nieskrępowanego niczym grania – może to być równie ciekawe, jak ta nader udana płyta.
(5/6)
Wojciech Chamryk

129_exhorder_158x600px_eu.gif 126_bulletraid_baner2.gif 125_destruction_158x600px_eu.gif 127_velesar_maly_baner_reklama_hmp2.png

Goście

2451165
DzisiajDzisiaj2177
WczorajWczoraj3086
Ten tydzieńTen tydzień23904
Ten miesiącTen miesiąc77782
WszystkieWszystkie2451165
34.204.175.38