Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Nowy numer

hmp 71sm

Szukaj na stronie

HMP Poleca

lion shepherd plakat m 

visigoth plakatc m

anthrax plakatz m

godsmack 2019 poster m

king crimson 2019 ebiuletyn m

mystic festivalk m

wehrmacht plakat m

queensryche plakat m

wacken2019

black silesia open air festival iv m

prog in park iii m

AMON AMARTH - Berserker

 

(2019 Columbia/Metal Blade)
Autor: Wojciech Chamryk
 
amonamarth-berserkerx s
Tracklist:
1. Fafner's Gold
2. Crack The Sky
3. Mjolner, Hammer Of Thor
4. Shield Wall
5. Valkyria
6. Raven's Flight
7. Ironside
8. The Berserker At Stamford Bridge
9. When Once Again We Can Set Our Sails
10. Skoll And Hati
11. Wings Of Eagles
12. Into The Dark
        
Lineup:
Johan Hegg – śpiew
Olavi Mikkonen – gitara
Johan Söderberg – gitara
Ted Lundström – bas
Jocke Wallgren – perkusja
             
Amon Amarth to już zespół instytucja. Co prawda fani staroszkolnego czy ekstremalnego death metalu niezbyt go cenią, trudno jednak nie dostrzec wpływu szwedzkiego kwintetu na bardziej melodyjną odmianę metalu śmierci. W tym Johan Hegg i spółka są bez dwóch zdań prawdziwymi mistrzami, z godną podziwu regularnością wydając kolejne albumy. „Berserker” jest już jedenasty z kolei i na pewno wstydu swoim twórcom nie przynosi, będąc jednym z ich lepszych dokonań w ostatnich latach. I chociaż nie ma tu mowy o bitewnym szale tytułowego wojownika czy poziomie przełomowych dla formacji płyt „The Avenger”, „The Crusher” czy „Versus The World”, to oparty na nordyckich legendach melodyjny death metal Amon Amarth wciąż robi wrażenie.
Delikatny wstęp do „Fafner's Gold” jest oczywiście zmyłką, bo szybko uderza konkretny riff, a cała kompozycja rozwija się w stronę szybkiego, ostrego, ale też całkiem melodyjnego grania. Jeszcze bardziej przebojowy jest „Crack The Sky”, w kategoriach zespołu murowany hit, który może też zainteresować słuchaczy spoza metalowego kręgu. Chwytliwości nie brakuje też „When Once Again We Can Set Our Sails”, mającemu sporo z zadziorności tradycyjnego metalu lat 80. czy „Wings Of Eagles”, jednak najciekawsze wydają mi się te mniej oczywiste utwory.
Już „Valkyria” wieńczy fortepianowe outro, ale instrumenty klawiszowe w pełnej krasie rozbrzmiewają dopiero w finałowym „Into The Dark”: najdłuższej na płycie, trwającej blisko siedem minut, mocarnej kompozycji o epicko-symfonicznym rozmachu i syntezatorowo-fortepianową kodą. Johan Hegg też nie jest tu do końca sobą, bo jego grobowy growling nabiera  momentami blackowej intensywności wściekłego skrzeku; intensywność perkusyjnych partii też może się podobać. Mrok i melancholia stanowią też o sile „The Berserker At Stamford Bridge”, chociaż od strony muzycznej to zdecydowanie bardziej tradycyjna kompozycja. Zespół z powodzeniem wraca też do swych początków, proponując ultraszybki „Skoll And Hati” czy zróżnicowany „Shield Wall”, a starych fanów na pewno zachwyci też „Ironside”, kompozycja z z jednej strony pełna patosu, wzbogacona partiami chóralnymi czy całkiem melodyjną deklamacją Hegga, ale też odpowiednio intensywna i pełna mocy. I chociaż osobiście wolałbym, żeby „Berserker” trwał nieco krócej – blisko godzina nawet dość melodyjnego death metalu to jednak pewna przesada – to i tak uważam ten album za godny polecenia.
(4,5/6)
Wojciech Chamryk

128_enforcer_158x600px_eu.gif 129_vader_158x600px_eu.gif 127_grandmagus_158x600px_eu.gif 120_anthrax_banner_2.png 132_deathangel_158x600px_eu.gif 130_possessed_158x600px_eu.gif 131_majestica_158x600px_eu.gif

Goście

2114000
DzisiajDzisiaj2012
WczorajWczoraj2164
Ten tydzieńTen tydzień4176
Ten miesiącTen miesiąc60843
WszystkieWszystkie2114000
34.235.143.190

protector plakat m

sacred reichs m

sacred reich plakatc m