Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Nowy numer

hmp 87sm

Szukaj na stronie

HMP Poleca

plakat veleslarva m

tormentorva m

DAMON FOWLER - Alafia Moon

 

(2021 Landslide)
Autor: Sam O’Black
 
damonfowleralafiamoon s 
Tracklist:
Leave It Alone
 I've Been Low
Alafia Moon
Make The Best Of Your Time
The Guitar
Hip To Your Trip
Some Things Change
Taxman
Wanda
The Umbrella
Kicked His Ass Out
                   
Poszukując metody, żeby odchamić się po brutalnym thrashu, natrafiłem na album artysty nominowanego w kategorii “Blues Rock Album” do tegorocznej edycji “Bluesowych Oscarów” (tzn. Damon Folwer póki co jest nominowany, a wkrótce okaże się, czy wygra Blues Music Awards, które od 43 lat regularnie przyznawane jest przez The Blues Foundation). Płytę Damon Fowler “Alafia Moon” wypełnia dokładnie taki blues, jaki najbardziej lubię i cenię, czyli zorientowany na autorskie kompozycje (a nie np. na odgrzewanie starych kotletów, czy też na niekończący się jam), hołdujący amerykańskiej tradycji, a przy tym mocno podbasowany potężnym dołem masywnej sekcji rytmicznej. Pod względem kompozycyjnym i aranżacyjnym to jest podobna estetyka, jaką znamy w Polsce dzięki Tadeuszowi Nalepie, ale wykonanie, a przede wszystkim miks nagrań, zdradzają znamiona znakomitego wyczucia hard rockowego klimatu lat siedemdziesiątych. Nic w tym dziwnego, skoro producentem albumu “Alafia Moon” jest George Harris, znany ze współpracy z Cheap Trick, Rick’iem Derringer’em oraz z Brian’em Johnson’em (oczywiście ten ostatni śpiewa na co dzień w AC/DC). Możemy wręcz odnieść wrażenie, że słuchamy hard rockowej kapeli dążącej do współczesnego brzmienia - choć z sercem niezbywalnie zakorzenionym w old schoolu - która mierzy się jakby z materiałem skomponowanym na długo przed pojawieniem się Beatlesów, dlatego że właśnie tak to brzmi. W rzeczywistości cały materiał jest nowy, za wyjątkiem dwóch utworów: skocznego folku “Guitar” (duet autorski: Verlon Thompson i Guy Clark) oraz chicagowskiego bluesa “Hip To Your Trip” (kompozycja Damon Fowler z twórczym współudziałem Jim’a Suhler’a); pozostałe 9 kawałków należą już do repertuaru autorskiego. Zdecydowanie jest czym się delektować. Warto usiąść wygodnie w fotelu i nic innego nie robić, tylko zatopić się w tych niesamowitych dźwiękach. Mają one magiczną moc wprawiania w nieopisaną zmysłową rozkosz i wypełniania duszy radosną energią. Podejrzewam, że na jednym odsłuchu może się nie skończyć, więc chciałbym przedstawić Wam w tym miejscu dodatkową informację o Damon Fowler, tak żeby ułatwić Wam zaznajamianie się z jego dorobkiem. Mianowicie, z dostępnych mi źródeł wynika, iż pochodzący z okolicy Tampy (Floryda) wokalista, kompozytor i gitarzysta Damon Fowler zadebiutował w 1999 roku (LP “Riverview Drive”), natomiast przykuwający moją uwagę “Alafia Moon” to jego ósmy album; w międzyczasie wydał również: “Roots And Branches” (2001), “Sugar Shack” (2009), “Devil Got His Way” (2011), “Sounds Of Home” (2014) i “The Whiskey Bayou Session” (2018), a także koncertówkę “Live At Skipper’s Smokehouse” (2004). Życzę Wam niezapomnianych doznań przy tych nagraniach, a tymczasem trzymam szczerze kciuki za Damona, żeby wygrał główną nagrodę Blues Music Awards.
(6/6)
Sam O’Black
139_mag_baner2.png 142_mag_baner5.png 138_mag_baner1.png 141_mag_baner4.png 144_mag_thefairyfolktour.jpg 140_mag_baner3.png 143_bogactwo_ascezy.jpg

Goście

4781013
DzisiajDzisiaj524
WczorajWczoraj881
Ten tydzieńTen tydzień524
Ten miesiącTen miesiąc17166
WszystkieWszystkie4781013
44.197.101.251