Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Nowy numer

hmp 85sm

Szukaj na stronie

HMP Poleca

frightful pandemic outbreak i species m

beast in blackpw m

left to die m

helliconx metal festival 2023nwpskx m

the fairy folk tour m

helstarbs m

soilwork i kataklysmpw m

metal hammer festival 2023knl m

hard rock heroes festival 2023 1nwpskx m

blind guardian plakatnwpskx m

CZERŃ - Czerń

 

(2022 Arcadian Industry)
Autor: Wojciech Chamryk
 
czen czern s 
Tracklist:
Gorsze Miejsce
Półśrodek
Pusta
Wartości
                  
Od premiery „Zgliszcz” minęły ponad dwa lata. Czerń w tym czasie nie tylko powiększyła skład o drugiego gitarzystę Piotra Sałatę, ale przede wszystkim dokonała swoistego przewartościowania. Efekt to to jeszcze bardziej mroczna i intrygująca muzyka upubliczniona na minialbumie „Czerń”, coś na styku post-rocka, sludge i death/ black metalu. „Gorsze miejsce” od razu pokazuje, że muzyków tej grupy nie interesują szablonowe rozwiązania – niby to „po prostu metal”, głównie black, ale nietypowy i bardzo nieoczywisty, szczególnie w warstwie rytmicznej. „Pustka” jest utrzymana w podobnej stylistyce, ale znacznie szybsza, oparta na blastach. Nie brakuje ich również w „Półśrodku”, ale to tylko jednej z elementów tej ciekawej, aranżacyjnej układanki; zresztą partie bębnów Arkadiusza Lercha są prawdziwą siłą napędową tego materiału, będąc głównym wyznacznikiem jego oryginalności. „Wartości” są z kolei bardziej  majestatyczne, właśnie w tej kompozycji poszukiwania zespołu przemawiają do mnie najpełniej. Do takich dźwięków idealnie pasują pesymistyczne teksty – już pierwszy wers „na twoich oczach rozpada się przyszłość” jest nader dołujący, a to dopiero początek rozważań o obecnej kondycji rodzaju ludzkiego. Mamy też nieopisany bonus, nową wersję „Nie ze skały, a ze strachu” z tak zatytułowanego pierwszego MCD Czerni, jeszcze potężniejszą i złowieszczą niż przed laty. Po czymś takim tym bardziej warto czekać na ich kolejny, mam nadzieję, że długogrający, materiał.
(5/6)
Wojciech Chamryk
143_mag_baner6.jpg 142_mag_baner5.png 138_mag_baner1.png 141_mag_baner4.png 140_mag_baner3.png 144_mag_158x600px_72_dpi.jpg 139_mag_baner2.png

Goście

4321946
DzisiajDzisiaj245
WczorajWczoraj1937
Ten tydzieńTen tydzień9594
Ten miesiącTen miesiąc245
WszystkieWszystkie4321946
44.201.94.236