Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Nowy numer

hmp 88sm

Szukaj na stronie

HMP Poleca

 

 

WHALESONG - Leaving A Dream

 

(2023 Old Temple/Zoharum)
Autor: Wojciech Chamryk
 
whalesong-leavingadream s 
Tracklist:
1. Enter
2. Forgive
3. Believe Us
4. Leaving a Dream
5. Here I Am
6. We Have Never Really Lived
7. Hope
8. Bright Behind Your Eyelids
9. Ascend!
10. Struggle
11. Drinking from the Gutters of Descension
12. We Are Free
13. A Distant Memory
14. Endless
15. From the Ashes
16. shekissedmewithhervenomouslips
                        
Michał Kiełbasa już na „Radiance Of A Thousand Suns” potwierdził, że nie wizjoner z niego nie lada, proponując długą, urozmaiconą i trudną do zaszufladkowania muzykę, wypadkową industrialnego rocka, metalu, free jazzu i psychodelii. Na tegorocznym „Leaving A Dream” lider Whalesong eksperymentuje jeszcze bardziej, potwierdzając, że nie ma dla niego żadnych barier i ograniczeń. To ponownie dwa krążki CD, tym razem już ponad dwie godziny (sic!) nieoczywistych, robiących ogromne wrażenie dźwięków, gdzie partie instrumentalne dopełniają męskie i kobiece partie wokalne, te ostatnie będące dziełem nowej w składzie Elise Aranguren. Dysk numer jeden zawiera krótsze kompozycje, z których osobiście wyróżniam tytułową, „Struggle” i finałową miniaturę „Drinking From The Gutters Of Descension”, w których industrialne podstawy pięknie łączą się ze swobodną, iście jazzową formą. Drugi krążek to już absolutna jazda bez trzymanki, pasów bezpieczeństwa i wytyczonej trasy: trzy pierwsze, krótsze utwory są tu niejako wprowadzeniem do dwóch ostatnich, gdzie „From The Ashes” trwa ponad 27, a wieńczący album „Shekissedmewithhervenomouslips” blisko 22 minuty. Pierwszy jest bliższy free jazzu i szeroko pojmowanej muzycznej awangardy, drugi bardziej industrialny, minimalistyczno-transowy, z odniesieniami do ambientu. Łatwo zresztą można przekonać się o tym osobiście, odpalając rzeczony materiał na Bandcampie zespołu. Jeśli zaś do kogoś nie przemówi niezaprzeczalna wartość artystyczna tego iście wizjonerskiego materiału, może przekona go lista gości, obejmująca, między innymi, Attilę Csihara (Mayhem), Steve'a Blanco (Imperial Triumphant), Wukira Suryadi (Senyawa) czy naszych rodaków-wirtuozów, wibrafonistę Tomasza Herisza i znanego z licznych składów i projektów saksofonistę Aleksadra Papierza.
(6/6) i zakup obowiązkowy dla wszystkich otwartych na nieszablonową muzykę.
Wojciech Chamryk
142_mag_baner5.png 138_mag_baner1.png 141_mag_baner4.png 144_mag_thefairyfolktour.jpg 140_mag_baner3.png 143_bogactwo_ascezy.jpg 139_mag_baner2.png

Goście

4897063
DzisiajDzisiaj1
WczorajWczoraj1330
Ten tydzieńTen tydzień2357
Ten miesiącTen miesiąc40718
WszystkieWszystkie4897063
3.235.145.108