„Niech płoną stosy” (Gallower)
Miałem okazję rozmawiać z młodym, aspirującym muzykiem Bartoszem Golonką ze śląskiego zespołu Gallower. Rozmawialiśmy o polowaniu na czarownice oraz black i thrash metalu.
HMP: Polowanie na czarownice rozpoczęte, kto jest waszym celem?
Bartosz Golonka: Pewnie czarownice, ale wiedźm to wy nie palcie jak to mawia dziadek Kronos.
Jak doszło do powstania zespołu?
Jak to już opowiadaliśmy w innych wywiadach, spotkaliśmy się przypadkiem na koncercie Alkoholiki w Tychach, gdyż to był swego czasu rytuał tyskiej i okolicznej brudasiarni, żeby się spotkać, nawalić i ponapierdalać w cirlcle’u. Spotkałem tam Tymka i Wiktora, później zagraliśmy naszymi ówczesnymi zespołami nawet dwa koncerty po czym mój się rozpadł. Narodził się pomysł stworzenia kapeli, która zawierałaby w sobie pierwiastek dawnej sceny metalowej, a zwłaszcza niemieckiej. Chcieliśmy postawić na oldskul. No i ot cała historia.
Co oznacza nazwa Gallower i jak powstała?
Gallower to wyraz jak myśleliśmy stworzony przez nas, ale okazało się że w angielskim tak się mówiło na „małego konika”… słodkie. Pomijając ten fakt, Gallower to nazwa krainy w której dzieje się akcja naszych tekstów, przypomina ona średniowieczną Europę tylko żeby spotkać wiedźmę, czarnoksiężnika czy inkwizytora nie jest wcale tak trudno.
Możesz coś powiedzieć o utworach z dema?
Na „Witch Hunt Is On” pojawiają się dwa kawałki mojej starej kapeli, napisany przeze mnie „King Of The Ashes” będący krytyką rządzących, którzy przez swoją pychę i rządze władzy mogliby stać się królami popiołów byle przywdziać koronę, a drugi wałek to „Inquisitor” napisany przez Bartłomieja Tabora, będącego przy okazji producentem dema. Kawałek wprowadza postać inkwizytora w około którego toczy się fabuła większości kawałków. Pierwszym autorskim numerem Gallowera jest „Necromancer” opowiadający o… no nekromancie. Jest również „Holy Light”, który po wielu koncertach stał się szlagierem, jest również niemalże (heh) ballada „Incinerated Spectrum” oraz opisujący palenie wiedźm „Burning Redemption”.
Kto was inspiruje i co chcecie przekazać fanom swoją muzyką?
Inspiruje nas scena z pogranicza blacku i thrashu. Głównymi inspiracjami są Sodom, Venom, japoński Sabbat oraz Destruction. Z naszych tekstów nie płynie wiele przekazu, gdyż tak jak powiedziałem wcześniej tworzą fabułę, historie świata Gallower. Tekst taki jak „King Of The Ashes” należy do zdecydowanej mniejszości wałków, w których odnosimy się do realnego świata, a nawet tam to jest zamaskowane naszą fabułą, aczkolwiek zapraszamy do interpretacji, chuj wie czy Gallower nie pojawi się na maturze z polaka.
Podczas wykonywania coveru Sodom ,,Blasphemer” zakładasz maskę. Skąd pomysł na ten patent i skąd ta maska?
To miał być wybryk na jeden koncert, ale tak się spodobał że przedłużyliśmy ten patent. Wiadomo, że maska należy do kata z okładki EPki Sodom „In The Sign Of Evil”, a jako że gramy cover z tego wydawnictwa no to czemu kurwa nie, tym bardziej że maskę uszyła moja dziewczyna, która również udziela się od artystycznej strony w Gallowerze. „Blasphemer’a” już nie planujemy coverować, ale na nowym demie pojawia się kawałek „Axecutioner”, który należy do świata Gallower, aczkolwiek jest trybutem w stronę jednej z naszych największych inspiracji czyli bluźnierczej trójki z Niemiec. Może i na nim założę maskę, przekonamy się na koncertach.
Co byś powiedział osobom, które was jeszcze nie słyszały, że by zachęcić do obadania demka?
Do osób które nas jeszcze nie słyszały, zachęcam was do obadania naszego demka. Jest wporzo.
Jakie macie plany wydawnicze i koncertowe?
Tu się szykuje spora niespodzianka. Pozwolę sobie na niespodziankę jeśli chodzi o koncerty, zaś na przełomie sierpnia i września wydamy kolejne demo o tytule „Through The Gallows”, które wg. Nas powinno przebić, a przynajmniej trzymać poziom „Witch Hunt Is On”.
Dzięki za wywiad i powodzenia na polowaniach.
Również dzięki, widzimy się przy stosach.
Kacper Hawryluk